טיול לפוטסדאם

פוטסדאם המוכרת גם בתור "עיר הארמונות" נמצאת במחוז בראנדנבורג, כ 20- ק"מ מערבה מברלין. זוהי עיר יפהפיה הידועה בזכות ארמונותיה המפוארים, רחובותיה הרחבים והנאים, השערים המעוטרים שמסביב לעיר העתיקה והפארקים שבה. 


תחנת הרכבת גרונוולד

מרחק 15 דקות נסיעה ממרכז ברלין (10 ק"מ) ו-17 דקות (23 ק"מ) לפני פוטסדאם, על כביש E51, נמצאת תחנה הרכבת גרונוולד (Bahnhof Berlin-Grunewald), ממנה גורשו 50,000 יהודי ברלין.

לקריאה נוספת: ויקיפדיה, מירה בל-גזיתדברי רה"מ בטקס הנחת זרים ברציף 17 (05/07/2001).

וילה ואנזה

בימין הדרך מכיוון ברלין, מרחק 10 דקות מתחנת הרכבת גרונוולד, שוכנת "וילה ואנזה", שם התקיימה ועידת ואנזה בה הוחלט על ביצוע "הפתרון הסופי".
הוילה ממוקמת בצידו השני של מפרץ ה-Großer Wannsee (ואנזה הגדולה) של נהר Havel.

הרובע ההולנדי

רובע מגורים יפהפה המשתרע בפינה הצפון-מזרחית של העיר העתיקה.

ארמון סנסוסי ופארק סנסוסי

ארמון מפואר שהקים המלך פרידריך כחמש שנים לאחר עלייתו לשלטון. למרגלות הארמון משתרע פארק גדול ומרהיב אשר שימש את המלך ואנשי חצרו בזמנים בהם שהו בארמון.

גשר גליניקר

גשר צנוע אך מעוטר, הנטוי על חיבור הנהר האבל (Havel) עם האגם המרהיב של פוטסדאם.

שער נאוונר

אחד משלושת השערים בעיר, המהווה דוגמה יפה לבניה בסגנון ניאו גותי, ונחשב לאחד המוקדמים
בסגנונו בגרמניה.

מדרחוב הקניות

וילמרסדורף שטרסה

העיר מציעה את אחת האטרקציות המובילות בגרמניה: הארמונות והגנים של סנסוסי (Sanssouci). פרידריך ה-2 בחר בפוטסדאם במקום בברלין כמקום מגוריו הקבוע כי רצה מקום אליו יוכל לברוח מלחצי השלטון ושבו יוכל לספק את התעניינותו בפילוסופיה ובאומנות בלי דאגה. הארמון נבנה לפי עיצוב שהוא בחר בין השנים 1745-47, אבל זו הייתה רק ההתחלה של סדרת ארמונות שהוקמו על שטחים נרחבים. זכרו לנעול נעליים נוחות, כי זו ההליכה בין מבנה אחד לאחר יכולה להגיע לחצי שעה.
עם מפה וחוברת הדרכה ביד צאו לגלות את השבילים המפתים המסומנים בפסלים שונים, אשר מתפתלים דרך היערות והערוצים ומחברים בין הארמונות. אם אתם בכושר טוב, תוכלו לבלות יום שלם בטיול בגנים ובארמונות. נקודות עצירה חשובות: ארמון סנסוסי עם מערכת החדרים בסגנון הרוקוקו, בו תוכלו לטייל עם מדריך דובר גרמנית; ה- Neues Palais ("הארמון החדש") הגדול יותר, בו תעטו כיסויי לבד על הנעליים – אל תפספסו את המערה הבנויה מצדפות ואבנים חצי-יקרות; ה- Orangerie, בניין ענק ששימש לגידול צמחים ולקבלת אורחים בדירות מפוארות; ה- Grosse Bildergalerie (הגלריה לאומנות), גלריה מפוארת המציגה ציורים של קראוואג'ו, רני, רובנס, ון-דייק ואחרים; ובית התה הסיני, ביתן מקושט עם דקלים מוזהבים בתור עמודים וגג ירוק-זהוב בסגנון פגודה – בפנים מוצגות יצירות פורצלן סיניות. אטרקציות אחרות כוללות את מערת נפטון, שער האובליסק, Trellis Pavilion, בית הדרקון, הגנים הסיציליאניים, ארמון שרלוטנהוף, מקדש הידידות ועוד.
יש כמות עצומה של דברים לעשות ולראות. גם אם לא תבקרו בתוך המבנים, ההליכה בשטחים הנרחבים הופכת את הטיול לשווה. כדאי לקנות כרטיסים לארמון סנסוסי עצמו מיד עם ההגעה למקום, לבקר במקומות האחרים ולחזור לארמון בשעת הסיור (פירוט בגרמנית).
תת-דפים (1): ארמון ססילנהוף
Comments